Постинг
17.02.2013 11:02 -
БОРБАТА С ЛИЦЕНЗИОННИТЕ РЕЖИМИ ПРОДЪЛЖАВА

Сергей Станишев обеща БСП да бори разрешителните и лицензионните режими.
Няма по-изтъркано обещание от това.
Няма български политик, който да не се клел, че като дойде на власт, ще облекчи живота на бизнеса.
Вероятно и Васил Левски, когато говори за „деспотско-тиранската система” има предвид и османската бюрокрация, която контролира всичко – даже въвежда „пределни надценки” в търговията, каквито имахме и в демократска България до идването на власт на Иван Костов.
В програмата на СДС от 1997 година имаше също заявени обещения за намаляване на разрешителните и лицензионните режими, но още по средата на мандата министър-председателят призна, че там работата не върви и сме се превърнали в държава на лицензиите.
Следващите правителства също обещаваха, но ето, че проблемът и до днес е актуален.
Актуален е, защото каквато и власт да дойде, тя не може да бъде по-силна от желанието на чиновниците на всички нива да извиват ръцете на бизнеса поради следните няколко причини:
- да вкарат повече пари в държавата, която ги храни и стимулира допълнително,
- за да създадат допълнителни работни места за себепододните си
- да се почувстват важни
- защото просто завиждат на богатите частници
Тези желания се стимулират и от политическата власт, защото българският народ непрестанно иска повече контрол, глоби, „отнемане на лицензи” и ако може затвор за лошия частник. Тоест народната воля е на страната на рестриктивната политика към бизнеса.
От ГЕРБ официално внесоха в петък предложенията за криминализиране на невнасянето на осигуровки. Тази безпрецедентна мярка има само една цел – ГЕРБ да привлече симпатиите на най-лявата част от електората.
Освен това става дума и за стотици милиони приход от такси, разрешения и глоби, които обезсилват бизнеса, но пълнят касичката, от която излизаха мечтаните ДМС-та в края на годината.
В програмата на ГЕРБ, с която партията дойде на власт през 2009-а, пише дословно:
„6. Подобряване на бизнес средата
.....Конкретните мерки са насочени към: стриктен преглед на съществуващите режими от гледна точка на тяхната законосъобразност и целесъобразност и в следствие на този анализ - намаляване броя на режимите с цел улесняване на бизнеса и ограничаване на възможностите за корупция.
Намаляване на размера на таксите за разрешителни и лицензионни услуги тъй като разходите за тези такси са доста високи като процент от дохода на глава от населението в сравнение с други страни.”
По-късно обаче в доклад на ГЕРБ се признава следното:„Корупцията се възползва от недостатъците в управлението на държавата, които се изразяват в съзнателно или поради некомпетентност увеличаване и усложняване на разрешителните и лицензионни режими пред бизнеса..."
В доклада на Станишев от събота отново се обещава:: „Рязко ограничаване на лицензионните и разрешителни режими; насърчаване и ресурсно подпомагане на дребния и среден бизнес...”
Така че, уважаеми избирателю, няма смисъл да четеш новите партийни обещания – те така или иначе ще са стари и безсмислени.
Плюй си в орисията и оцелявай.
Програма на ООН отпреди 18 години предви...
Подквасването - основа на здравето. Греш...
ДОМАШНА ПИТКА С МАЯ
Подквасването - основа на здравето. Греш...
ДОМАШНА ПИТКА С МАЯ
Търсене