Постинг
15.08.2007 09:22 -
СТАРИ ПАНАИРДЖИЙСКИ ИСТОРИИ [15.08.2007]


В Пловдив всеки си има свое летоброене – така , както му повелява религията. А в този град религии много.
Имаше обаче и един общовалиден за всички начин на отмерване на времето – ОТ ПАНАИР ДО ПАНАИР.
Панаирът – той беше дълги години само един, беше по-голям празник и от Коледа, и от Рамазан Байряма, и от Ханука и от всичко.
За Панаира пловдивчани се готвеха отдалече – нали щяха да дойдат всички близки и далечни роднини, че и случайни познати. Леглата никога не стигаха, затова се спеше на пода.
Сутринта всички ставаха рано и – както пише Любен Каравелов за едно по-старо пловдивско време, “бил не пил кайве” и – хайде на панаира.
На Панаир се ходеше, за да се радваме на постиженията на социалистическата икономика. Истината обаче беше по-различна. Там ходехме, защото панаирът беше нещо като ключалка, през която поглеждахме с едно око към загниващия Запад.
Всеки гледаше да отнесе нещо за спомен. В края на панаира имаше бараки и по-ранобудните и заможните си тръгваха с четирипистови магнетофони “Хорнифон” и съветски прахосмукачки “Урал”.
Самолети кръжаха из града и хвърляха бонбони кръц-кръц. Децата обаче най-много се биеха за т.н. “списания” т.е. за рекламни дипляни и каталози. А когато западняците раздаваха някакви дребни мостри – тогава се биеха и възрастните.
Това бяха невероятно срамни картини.
Аз също ходех за списания, макар че в повечето от тях нямаше нищо интересно не само за децата, но и за обикновените възрастни посетители -неспециалисти.
Отвреме навреме обаче се появяваха и много опасни списания.
ОПАСНИТЕ КНИЖКИ
Пловдивските ученици имаха по програма по едно групово посещение на панаира. Беше голяма радост. Под строй разглеждахме една-две български палати, след което се “загубвахме” и тръгвахме да търсим “списания”.
През 1962 обаче най-неочаквано първо на заведоха в амерканската палата. И ни казаха задължително да си вземем от списанията, които се раздаваха на входа. След нас идваха нови и нови колони ученици. На някои от тях учителите на изхода събираха американската литература.
Всъщност това, което раздаваха на входа, беше една невзрачна брошурка за американската икономика. Но в тази книжка имаше една страшна снимка – виждаше се паркингът на някакъв завод и на този паркинг освен колата на директора имаше няколко хиляди коли. КОЛИТЕ НА РАБОТНИЦИТЕ!
Ето, такива снимки внасяха смут в изпълнените ни с национална гордост социалистически души. Затова някой се беше сетил учениците от града да изземат погубната литература и така да се ограничат душевните поражения..
Бях още два пъти на панаира и се уверих, че книжките не свършиха. Сигурно американците се бяха досетили какво може да стане и се бяха подсигурили поне с един вагон импариалистическа пропаганда.
Доста по-късно, някъде през 80-те години, пред палатата на ГФР пък раздаваха също нещо много страшно. В едно вече по-лъскаво и шарено списание и то на български се описваше за коя стока колко време работи германецът. Така беше по-лесно да се сравнят двата стандарта – техния и нашия.
Така разбрахме, че за едно пиле западният германец работи 20 минути, за един телевизор – пет дни, а за Мерцедес – цели 11 месеца.
Смятахме, сравнявахме и псувахме...
ПРОВАЛЪТ НА УБО-ТО
Вечерта преди един от панаирите в началото на 80-те години ми звънна моят московски приятел Гарик и каза, че е вПловдив.
Гарик всъщност се казва Георгий Халтурин и по онова време беше нещо като Странджата за българските студенти в Москва. Самият той беше учил кинорежисура, направил дипломната си работа, събрал се Худсъветът, гледали внимателно и накрая Шефът на Съвета попитал просто и ясно:” Георгий Александрович, ето что? По заказу ЦРУ что ли сделали?”
Така режисьорската кариера на Гарик свършила преди да е започнала.
Човекът обаче намираше с какво да се прехранва и тъй като помагаше на много българи, и те го канеха у нас. Бяхме се запознали преди година, бързо станахме прятели и като му чух гласа по телефона, много се зарадвах. Само че той щеше да бъде само един ден в Пловдив, а в този ден трябваше да бъда на откриването на панаира. А за да се влезе на откриването трябваха два вида пропуски.
Намерих единия пропуск, срещнахме се с Гарик в 7 сутринта, тъй като след 7.30 не пускаха, след това намерих познат милционер, който ни пусна и през втория кордон, и зачакахме да дойде Тодор Живков.
Вече бях виждал десетина откривания и знаех точно маршрута на нашия първи партиен и държавен ръководител. С Гарик си избрахме такова място, че бай Тошо щеше да мине на около 2 метра от нас.
Той обаче мина на не повече от метър и двайсет.
Което си е една ръка растояние. Можеше да го докоснем.
Гарик гледа, гледа с широко отворени очи подир колоната от официални лица, разтърка очи и каза тихо: “Ех, Женя, Женя, у вас охрана живая самодеятельност”.
Той не можеше да повярва, че един случаен чужденец може да се стигне толкова близко до държавния глава.
Самият Гарик призна, че никога не се е приближавал на по-близко от 300 метра от Брежнев.
А аз разбрах, че родното УБО си гледа работата вече през пръсти.
То вече всичко в държавата започваше да се разсъхва ...
Една неделя – точно преди откриването на панаира 1989 година, вкъщи се обади наблюдаващият телевизията офицер от Шести отдел и с трагичен тон ми съобщи, че слободията дотам е стигнала, че на Панаира ще има щанд на вражеската радиостанция Дойче Веле. Там ще бъде самата Румяна Таслакова, а аз трябва да организирам дълго интервю с нея,след което да го предам на органите.
Но за това как служих на Шесто – утре.
Следващ постинг
Предишен постинг
Сега от дистанция на времето анализираш. Но тогава всички сме приемали по друг начин нещата. Пропагандата, манипулацията и превенцията ни сковаваще мозъците. Не знам кой може да твърди че си е живял спокойно.Може би дребната душица. По дръзките и освободени духом хора усещаха ограниченията , но бяха безсилни и наплашени да се противопоставят на каквото и да е.Мисля дори, че преобладаваше любопитството /по отношение на чужди радиостанции/отколкото намерението за организиране на някакво движение, изяви и тн.И като говоря в минало време за тези неща се замислям какво съществено се промени за 18 г демокрация? Пак гледаме с възторг чуждите коли , пак гледаме чужди филми ,музика, изкуство...В низините нищо съшествено не се е случило.Впрочем не,хората сега са по-бедни от преди, немогат да си подържат стария Голф, и не могат да съберат пари за Варна...
ps.сетих се нещо.Помни ли някой как се "смущаваха" чуждите радиостанции.Даже имаше навремето и лаф"какво бръмчиш като чужда радиостанция?"
цитирайps.сетих се нещо.Помни ли някой как се "смущаваха" чуждите радиостанции.Даже имаше навремето и лаф"какво бръмчиш като чужда радиостанция?"
2.
анонимен -
нещо подобно
15.08.2007 11:59
15.08.2007 11:59
ми се случи да видя и аз на панаира. Трябва да е било 88 г. Аз съм от Варна и не знам по какъв повод ни бяха организирали екскурзия до Панаира. Обикаляме си ние и в една от палатите, беше или корейска или японска, гледаме огромна тълпа от хора. От време на време тълпата се разбутва, преминава нещо като мексиканска вълна и после пак утихва, но не се разпръсква. Бре! що ли за чудо на техниката се демонстрира? Приближаваме и к'во да видим: един японец носи наръч рекламни найлонови торби - едни лъскави торби, златисти- качва се на един стол и ги пуска върху тълпата. След това слиза от стола отдръпва се и гледа сеира, как се бие народа за найлонови торби. Боже! Мислех, че това е върха на падението ни, но ми се случи да видя много такива неща после 10-ти.
цитирайАнонимен тази случка ме подразни.Ти смяташ ли че точно това е най-интилигентния начин за раздаване на рекламни пликове. Да ги пуска върху тълпата.Да не им е комплекс на японците това пускане отгоре от 45 г?А ?В историята изобщо който е бил бит, все е имало защо!Така щипка реваншизъм не от злоба го вметнах....
цитирайДайте дебат.Няма с кой да поспоря да ви се невиди>>
цитирайспомнямв си само, че си ги събилахме тези найлонови плокове. Голям лукс, голяма простотия....
някои още си държат дистанционното за TV опаковано!!!
цитирайнякои още си държат дистанционното за TV опаковано!!!
Търсене